Hopp til innhold

Faghandel | Prisvinnende kundeservice | Rask levering

Alle Våre ambassadører Landskapsfotografering Makrofotografering Utstyrstips Annet Naturfoto Kikkerter Inspirasjon Gatefoto IR foto Video Fotoutstyr: tester og erfaringer

Naturfoto og safari i Sør-Afrika – erfaringer fra fotograf Lars Martin Holta

Naturfoto handler om mer enn bare kameraer og utstyr. Det handler om opplevelser, historier og øyeblikk som aldri kommer tilbake. For naturfotograf og safariguide Lars Martin Holta har lidenskapen for dyreliv og fotografering tatt ham fra oppveksten i Halden til noen av verdens mest spektakulære naturområder.

Gjennom Wild Selection Tours tar han i dag med fotografer og naturelskere tett på verdens fugle- og dyreliv, samtidig som han bruker naturfoto til å skape interesse for naturvern, arter og verdens unike økosystemer. Firmaet fokuserer på økoturisme og natur utenfor den kjente turistløypen. Stedene er mange, fra Indonesia og Colombia til Zambia og Nepal. Slik får gjestene en mer kvalitetsfull og unik naturopplevelse.

Foto: Lars Martin Holta

Kort om Lars Martin Holta

  • Naturfotograf og safariguide
  • Grunnlegger av Wild Selection Tours
  • Erfaring som guide fra Sør-Afrika
  • Spesialisert innen naturfoto og wildlife-fotografering
  • Bruker Sony Alpha-systemet til natur- og dyrefotografering
Lars Martin Holta har tilbrakt flere år med naturfoto og senere guiding i Sør-Afrikas villmark.

Fra Halden til Sør-Afrikas villmark

For Lars Martin startet fascinasjonen for natur og ville dyr allerede som barn i Halden. Naturdokumentarer og drømmen om fjerne villmarker tente en interesse som senere skulle føre ham hele veien til Sør-Afrikas safariområder.

Etter hvert begynte han å utforske naturfotografering mer seriøst, og i 2015 plukket han opp sitt første kamera. Det var likevel først i 2019 at naturfoto virkelig ble en stor del av hverdagen.

Senere flyttet han til Sør-Afrika hvor han studerte og ble utdannet safariguide i Greater Krüger-regionen – et område kjent for noen av verdens mest spektakulære dyreopplevelser.

Gjennom perioden i Afrika jobbet han også ved en lodge nær Addo Elephant National Park i Eastern Cape, hvor han guidet gjester og jobbet som fotograf.

Elefanter fotografert i Makuleke, nordlige Krüger nasjonalpark, Sør-Afrika.

Naturfoto handler om historier

For Lars Martin handler naturfoto om langt mer enn teknikk og utstyr.

– Foto for meg handler om å fortelle historier, engasjere publikum og vise frem arter mange ikke aner finnes.

Gjennom bildene ønsker han å ta publikum med inn i de samme øyeblikkene han selv opplever ute i naturen.

– Jeg ønsker å vise publikum det samme magiske øyeblikket som jeg selv opplever ute i naturen.

Naturfoto blir dermed ikke bare dokumentasjon av dyr og landskap, men en måte å skape forståelse og respekt for naturen på.

Sunda hvitleppet grop-hoggorm. Fotografert i Komodo nasjonalpark, Indonesia.

Utstyret Lars Martin bruker til wildlifefoto

Når man fotograferer dyr, oppstår situasjonene ofte raskt og uforutsigbart. Da er pålitelig autofokus, høy skuddtakt og gode teleobjektiver viktige verktøy.

Lars Martin har brukt Sony Alpha-systemet i flere år og trekker spesielt frem autofokusen og hastigheten som avgjørende fordeler når han fotograferer dyr i bevegelse.

Utstyret Lars Martin bruker

Til safari og dyrefotografering bruker Lars Martin Sony Alpha-systemet. Kombinasjonen av rask autofokus, høy skuddtakt og lyssterke teleobjektiver gjør det mulig å fotografere dyr i bevegelse under krevende forhold.

Brunhyene fra Amakhala viltreservat i Sør-Afrika.

 

Wild Selection Tours – safari for fotografer og naturelskere

Gjennom Wild Selection Tours ønsker Lars Martin å tilby noe mer enn tradisjonelle safariturer.

Målet er å skape autentiske opplevelser for naturelskere og fotografer som ønsker å oppleve dyrelivet på nært hold – langt unna masseturisme og overfylte destinasjoner.

Han brenner spesielt for økoturisme og naturbevaring, og mener at ansvarlig turisme kan bidra positivt både for lokal natur og dyreliv.

– Mange steder i verden fortjener langt mer oppmerksomhet enn de får i dag. Det finnes utrolig mange unike økosystemer og arter som få mennesker kjenner til.

Gjennom ekspedisjonene ønsker han å gi deltakerne minner og opplevelser som varer livet ut.

Leopard fotografert i South Lunagwa nasjonalpark, Zambia
Natalturako. Fotografert i Eastern Cape, Sør-Afrika.
Sundakongekobra fra Bali, Indonesia.
Komododrager fra Komodo nasjonalpark, Indonesia.

 

Tips til deg som vil lykkes med naturfoto

Lars Martin mener at bra naturfoto handler minst like mye om kunnskap og tålmodighet som om utstyr.

Hans viktigste råd er:

  • Lær dyrenes adferd

  • Bruk tid ute i naturen

  • Vær tålmodig

  • Prioriter godt lys

  • Øv på å følge motiver i bevegelse

Mange av de beste bildene kommer når forberedelser, kunnskap og timing møtes i det rette øyeblikket.

Anbefalt utstyr til naturfoto

Enten du fotograferer fugler i Norge eller planlegger safari i Afrika, er riktig utstyr viktig når øyeblikkene oppstår.

Populære kameraer til naturfoto

Populære objektiver til dyrefotografering

Tilbehør

 

En lidenskap for naturens mangfold

For Lars Martin handler naturfoto om langt mer enn bare bilder.

Det handler om respekt for naturen, opplevelser som setter spor og ønsket om å vise andre mennesker hvor fantastisk dyrelivet på planeten vår faktisk er.

Gjennom Wild Selection Tours ønsker han å inspirere flere til å oppleve naturen på en ekte og bærekraftig måte – og skape minner som varer livet ut.

 

Utforsk mer naturfoto-utstyr hos Stjørdal Foto

 Sony-kameraer til naturfoto

 Inspirerende naturfotoartikler

 

Produkt:

 

Vanlige spørsmål om naturfoto og safari

Hvilket kamera er best til wildlifefoto?

Kameraer med rask autofokus og høy skuddtakt er ofte førstevalget blant naturfotografer. Sony A1 II og Sony A9 III er populære modeller til dyrefotografering.

Hvilket kamera bruker Lars Martin Holta?

Lars Martin bruker Sony Alpha-kameraer til naturfoto og wildlifefotografering, blant annet  Sony A1 og Sony A9 II. Svært gode kamerahus. Vi i Stjørdal Foto vil også anbefale Sony A1 II og Sony A9 III, som er nyere versjon.

Hvilket objektiv passer best til safari?

Teleobjektiver som Sony FE 200-600mm gir stor fleksibilitet når dyrene befinner seg på ulike avstander.

Trenger man dyrt utstyr for å fotografere dyr?

Nei. Kunnskap om dyrenes adferd, lys og komposisjon er minst like viktig som hvilket kamera man bruker.

Hva er den største utfordringen med naturfoto?

Dyrene bestemmer selv når og hvor noe skjer. Derfor handler naturfoto ofte om tålmodighet og forberedelser.

  • klarna-dark.png
  • visa.png
  • mastercard-full.png
  • vipps-orange.png
  • apple-pay-bk.png
  • american-express-white-bg.png